Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyadaki sayılı güzelliklerden biri olarak kabul edilen Kapadokya, her yıl yerli ve yabancı yüz binlerce konuğu ağırlıyor. Dünyanın en güzel ve ilginç oluşumlarından biri olan ve Peri Bacalarına ev sahipliği yapan Kapadokya hakkında az bilinen 5 gerçeği sizler için derledik.

 

3.5 milyon yıl önce oluştu

 

Kapadokya’nın en ünlü şekilleri olan Peri Bacaları, 3.5 milyon yıl önce yaşanan bir volkanik patlama sonucu oluşmuştur. İklimsel olaylarla aşınarak bu hale gelmiştir. Peki, bacaların üstünde bulunan şapkaların nasıl oluştuğunuz hiç merak ettiniz mi? Sel sularının dik yamaçlarda kendine yol bulması, sert kayaların çatlamasına ve kopmasına neden olduğundan, üst kısımlarda yer alan şapka ile aşınmadan korunan konik biçimli gövdeler ortaya çıkmıştır.

 

5 farklı medeniyeti ağırladı

 

Doğa harikası olan Kapadokya Asurlular, Hititler, Persler, Frigyalılar ve Romalılar olmak üzere toplam 5 farklı medeniyeti ağırlamıştır. Kronolojiye göre Kapadokya tarihinde bilinen en eski medeniyet Asurlulardır. Asurlulardan sonra Kafkaslar üzerinden Avrupa’dan gelen Hititler Kapadokya'ya yerleşmiştir. Ardından sırasıyla Frigler, Persler ve Romalılar bölgede hakimiyet göstermiştir.

 

Fransız Gezgin’e kimse inanmadı

 

 

 

1800’lü yıllarda Fransız bir gezgin Paul Lucas, Kapadokya’yı gezdikten sonra Fransa’ya dönmüş ve Peri Bacaları ile ilgili bir seyahatname yayımlamıştır. Ancak ilginç olan, Fransız gezginin yazdıklarına kimse inanmamış, seyahatnamede anlatılanların hayal ürünü olduğu kabul görmüştür. Fakat yıllar geçtikten sonra Fransız gezginin ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmıştır.

 

600 civarında kilise bulunuyor

 

 

 

Kapadokya’da kayalara oyularak inşa edilmiş 600 civarında kilise bulunmaktadır. Ortaçağ yıllarından kalmış olduğu bilinen bu 600 kilisede tarihin gizli sayfalarını aydınlatacak kadar resim ve duvar yazıları yer almaktadır.

 

Kapadokya Türkçe bir kelime değildir

 

 

 

Kapadokya isminin nereden geldiği şüphesiz hepimizin merak ettiği konulardan biri. Kapadokya kelimesi Türkçe değil aslında Farsça bir kelimedir. Farsçada “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Katpa Tuka kelimesi Türkçeye Kapadokya olarak girmiştir.

 

Ailece ziyaret edebilirsiniz

 

 

 

Dünyanın en bilinen bölgelerinden biri olan ve her yıl hem yurt içi hem de dışından binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Kapadokya, yılın herhangi bir zamanında rahatlıkla ziyaret edebileceğiniz bir mekan. Kapadokya ve çevresinde ailece gezebileceğiniz çok sayıda mekanın yanında çocuklar için eğlenceli olabilecek çok sayıda aktiviteye katılabilirsiniz.